10 خطا درسرمایه گذاری که باید از آن اجتناب کنید

ده خطای رایج در سرمایه گذاری و خرید سهام

سرمایه گذاری و خرید سهام اشتباه، گران تمام می شود، بنابراین باید از آنها اجتناب شود. برای بدست آوردن تجربه لازم برای به حداقل رساندن این موارد می توان از دو طریق استفاده کرد:

  • راه هوشمند : یادگیری از اشتباهات سرمایه گذاری دیگران.
  • راه گران : با اشتباهات سرمایه گذاری خود، ضربه سختی خواهید خورد.

هیچ کس ترجیح نمی دهد به خود و داری مالی خود آسیب برساند. یادگیری به طور غیرمستقیم خطر از دست دادن سرمایه ی شما را کاهش می دهد، بنابراین شما فرصت سودآوری بیشتری دارید و سفر خود را به سمت آزادی مالی سرعت می دهید.

توصیه اول : سرمایه گذاری متنوع

توصیه اول : سرمایه گذاری متنوع

متنوع سازی یک ابزار مهم مدیریت ریسک است، اما فقط در صورت استفاده مناسب. تنوع فقط درصورتی اهمیت می یابد که دارایی جدیدی که باید به سبد سهام اضافه شود، مشخصات ریسکی متفاوتی داشته باشد.

روی محصولات مشابه با ریسک و نرخ سود یکسان ریسک نکنید. متنوع سازی به معنای افزودن دارایی های بیشتر با نمایه ریسک مشابه نیست وقتی عملکرد سرمایه گذاری شما متوسط ​​است. به عنوان مثال، افزودن وجوه متقابل سهام مختلف به سبد سهام موجودِ در حال حاضر متنوع، تنوع ایجاد نمی کند.

توصیه دوم : اهمیت خرید سهام – توزیع اوراق بهادار

توصیه دوم : اهمیت خرید سهام - توزیع اوراق بهادار 

همانطور که بسیاری از مطالعات نشان داده اند، ۹۰٪ تمرکز اصلی در تنوع پرتفوی باید به تخصیص دارایی اختصاص یابد. اما آنچه تعجب آور است این است که اکثر مردم اشتباه می کنند و ۹۰٪ تلاش خود را صرف ۱۰٪ باقیمانده می کنند.

به جای اینکه دائماً سعی کنید سهام یا صندوق مورد علاقه بعدی را انتخاب کنید، زمان و منابع محدود خود را صرف تنظیم نسبت مناسب برای کلاسها و استراتژیهای دارایی کنید. در نتیجه، قانونPareto  (قانون ۸۰-۲۰، جایی که ۸۰٪ نتیجه شامل ۲۰٪ تلاش شما است) را برای خود اجرا خواهید کرد.

هنگام تنوع، هدف شما باید افزودن محصولات مستقل و حتی گاهی متضاد باشد. این می تواند در صورت ترکیب با سایر توصیه های شرح داده شده در زیر، خطر ریزش سرمایه ی شما را کاهش دهد و احتمالاً بازده کلی شما را افزایش دهد.

توصیه سوم : انتظارات آینده را با بازده های تاریخی مخلوط نکنید

توصیه سوم : انتظارات آینده را با بازده های تاریخی مخلوط نکنید

فقط به این دلیل که مشاور سرمایه گذاری شما به شما می گوید متوسط ​​بازدهی تاریخی آنها از بورس اوراق بهادار حدود ۱۰٪ نسبت به سال گذشته است، به این معنی نیست که سال ها شبیه هم هستد.

آینده می تواند با میانگین های تاریخی بسیار متفاوت باشد. در واقع مدت زمانی که شما یک سرمایه گذاری را انجام می دهید ممکن است برای افزایش متوسط ​​بازده کافی نباشد. به عنوان مثال، بیشتر مطالعات تاریخی بر اساس میانگین دوره نگهداری ۳۰ سال یا بیشتر برای بازده بلند مدت سهام است. حتی اگر حرفه سرمایه گذار شما ۳۰ یا ۴۰ سال باشد، به طور متوسط ​​مدت نگهداری شما برای برخی از سرمایه گذاری های معمولی کمتر از نصف آن دوره یا حتی کمتر از ۱ سال خواهد بود.

در شرایط فعلی سرمایه گذاری می تواند با “میانگین” کاملا متفاوت باشد. به عنوان مثال، به تعداد کمی از سرمایه گذاران آموزش داده می شود که بازده سهام متناسب با ارزش گذاری در ابتدای دوره نگهداری آنها است.

به عبارت دیگر، اگر مقادیر سهام هنگام شروع سرمایه گذاری بالاتر از حد متوسط ​​باشد، باید انتظار ۱۵-۱۵ سال کمتر از بازده متوسط ​​را داشته باشید. یا برعکس، اگر ارزش سهام در هنگام شروع سرمایه گذاری کمتر از حد متوسط ​​باشد، می توانید انتظار داشته باشید که بازده آنها از ۷-۱۵ سال بیشتر از حد متوسط ​​باشد.

توصیه چهارم : با برنامه ی کتبی پیش بروید

توصیه چهارم : بدون برنامه سرمایه گذاری نکنید

 به جای برنامه ریزی بیش از حد برای سفر، برنامه ریزی برای آینده مالی خود را در اولویت قرار دهید. بسیاری از مطالعات نشان داده است که افرادی که یک برنامه کتبی تهیه می کنند، از افرادی که این کار را انجام نمی دهند پیشی می گیرند. با ایجاد یک برنامه منظم، می توانید کار خود را به تصمیمات تصادفی یا فوری واگذار نکنید. به جای سرمایه گذاری در شایعات، سرنخ ها، پیش فرض ها، پیش بینی های آینده یا انتظار افزایش بازار، باید یک استراتژی و برنامه ی راه برای امکانات مختلف داشته باشید. در نتیجه، امنیت مالی شما حرف اول را می زند.

توصیه پنجم : آموزش را فراموش نکنید

توصیه پنجم : سرمایه گذاری در آموزش مالی

هر سرمایه گذاری که روی خود انجام می دهید، سود مادام العمر شما را پرداخت خواهد کرد. زیرا این کار حتی نسبت به جراحی مغز نیز می تواند پیچیده باشد. سرمایه گذاری درست هم هنر است و هم علم. تصمیمات ما تحت تأثیر ارزشها، خلق و خوی، تجربیات گذشته، حرص و آز و ترس ماست. با یادگیری میتوانیم به روشی منطقی سرمایه گذاری کنیم. سرمایه گذاری همچنین یک علم است. زیرا تنوع بخشی، به یک استراتژی مناسب مبتنی بر اصول علمی قابل اثبات تخصیص دارایی، ارزیابی، همبستگی، احتمال و موارد دیگر نیاز دارد.

برای اینکه یک سرمایه گذار پایدار و سودآور باشید باید بین هنر و علم تعادل برقرار کنید. همانطور که دانش خود را از استراتژی سرمایه گذاری توسعه می دهید، باید روی خود کار کنید تا روند تصمیم گیری خود را بهبود ببخشید. وقتی نوبت به سرمایه گذاری می رسد، “دانستن کم” می تواند خطرناک باشد و”دانش بیش از حد” می تواند یک چیز سودآور باشد.

نکته ششم : سرمایه گذاری مطابقت با اهداف شخصی

نکته ششم : سرمایه گذاری مطابقت با اهداف شخصی

هیچ استراتژی واحدی وجود ندارد که موفقیت مالی را برای همه تضمین کند، اما یک پاسخ مناسب برای شما وجود دارد. وظیفه ی شما؛ یافتن راهی برای رعایت عدالت در مورد مهارتها، منابع، اهداف، ارزشها و تحمل ریسک، تا با دستیابی به موفقیت مالی، است که رضایت شخصی را تجربه کنید.

صرف این که سایر سرمایه گذاران با استراتژی های خاص خود میلیون ها دلار کسب کرده اند، به این معنی نیست که شما نیز می توانید درآمد کسب کنید. سفر شما به سمت آزادی مالی شامل این است که کدام مسیر کاملا برای شما مناسب است.

نکته هفتم : مراقب نقدینگی کم باشید

نکته هفتم : مراقب نقدینگی کم باشید

در حالی که یک سرمایه گذاری نقدینگی به راحتی می تواند به پول نقد تبدیل شود، مواردی وجود دارد که از تبدیل یک سرمایه گذاری نقدینگی به راحتی به پول نقد جلوگیری می کند. نمونه هایی از سرمایه گذاری های نقدینگی، اوراق قرضه دولتی یا سهام شرکت های بزرگ و قابل معامله سهام است. سرمایه گذاری های غیر نقدی شامل مشارکت شرکت ها، سهام تحت معامله و املاک و مستغلات است.

از دست دادن نقدینگی می تواند خسارات بزرگ و مشکلات مالی ایجاد کند. مهمترین ابزار مدیریت ریسک شما این است که، از سرمایه گذاری های خود در مقابل از دست دادن کنترل محافظت کنید. اما نقدینگی ناکافی می تواند شما را محصور کند و باعث شود که ضررها به سطوح غیر قابل قبولی برسند. نقدینگی کم را هرگز نپذیرید. مگر اینکه سود بالقوه شما برای پوشش دادن ریسک اضافی که پذیرفته اید بسیار زیاد باشد. نقدینگی را رها نکنید مگر اینکه مدیریت کافی را برای جبران خسارت ریسک یک سرمایه گذاری داشته باشید.

توصیه هشتم : در سرمایه گذاری و ریسک آن هوشیار باشید

توصیه هشتم : در سرمایه گذاری و ریسک آن هوشیار باشید

ممکن است مکانی امن تر از بندر برای کشتی وجود نداشته باشد، اما کشتی ها برای انتظار در بندر ساخته نشده اند. به همین ترتیب، بیرون آوردن کشتی از بندر هنگام طوفان بی احتیاط خواهد بود. هنگامی که فرصت کسب درآمد ارزش ریسک را دارد، باید با تهاجم سرمایه گذاری کنید و وقتی ریسک زیاد است باید بتوانید با نگه داشتن معادل پول نقد مطمئن از سرمایه محافظت کنید. برای هر سرمایه گذاری همیشه یک خروج وجود دارد تا بتوانید هنگام شروع طوفان از سرمایه محافظت کنید.

ماهیت سرمایه گذاری تعادل فرصت های کسب درآمد با ریسک است. هرچه ریسک را بهتر مدیریت کنید، فرصت های بیشتری برای کسب درآمد خواهید داشت. سهام کاملاً فناوری یا شخصی که در روندهای جدید سرمایه گذاری می کند و سپرده گذار صرفاً بر اساس زمان، قطب مخالف همان تفکر افراطی هستند. زیرا هر دو سود و ریسک را برای به حداکثر رساندن دارایی های بلند مدت خود متعادل نمی کنند.

توصیه نهم : ارزیابی چرخه کل بازار برای مدیریت ریسک

توصیه نهم : ارزیابی چرخه کل بازار برای مدیریت ریسک

جزر و مدی که بالا می رود همه قایق ها را بلند می کند. اما وقتی آب ها کم می شوند می بینید چه کسی در آب ایستاده است. توانایی پس انداز سرمایه یا حتی سود در شرایط نامساعد بازار جایی است که شما سرمایه گذار تازه کار را از سرمایه گذار با استعداد تشخیص می دهید. نظم و انضباط موثر مدیریت ریسک همان کاری است که باید برای مدیریت خسارت در سطح قابل قبول انجام شود.

نتایج سرمایه گذاری باید در کل چرخه بازار دنبال شود، زیرا نتایج کوتاه مدت در بازارهای یک طرفه می تواند منجر به نتیجه گیری نادرست شود.

توصیه دهم : ارزش افزوده را با بازده کل سرمایه گذاری مخلوط نکنید

توصیه دهم : ارزش افزوده را با بازده کل سرمایه گذاری مخلوط نکنید

هنگام ارزیابی نتایج، اشتباه نکنید که فقط به میزان درآمد خود نگاه کنید. از آنجا که بازده کل؛ شامل ترکیبی از بازده بازار، بازده سبک و مهارت مدیریت است، نگاهی به بازده کل بدون جداسازی منبع بازگشت، نتایج نادرستی ایجاد می کند. معیار واقعی توانایی، سرمایه گذاری بازده ارزش افزوده است که با مقایسه بازده کل با یک شاخص مناسب در یک چرخه اقتصادی کامل تعیین می شود. با این کار، بازگشت سبک و بازاریابی بازار را از مهارت مدیریت جدا می کنید. به عنوان مثال، ۲ سال با درآمد سالانه ۲۵٪ و ۳۲٪ ممکن است به ترتیب ۵٪ بیشتر و ۲٪ موفقیت بیشتر در سالی که این شاخص به طور متوسط ​​۳۰٪ رشد کرده است، باشد.

اگر سبک معاملاتی شما ذاتاً صعودی باشد، ممکن است عملکرد خوبی در بازارهای پرخطر داشته باشید. اما ممکن است در سقوط بازارها ضررهای زیادی متحمل شده باشید. عملکرد چرخه کامل بازار نحوه تعیین مهارت سرمایه گذاری و ارزش افزوده بر اساس شاخص مناسب است.

توصیه آخر : از سرمایه گذاری لذت ببرید

توصیه آخر: از سرمایه گذاری لذت ببرید

سرمایه گذاری سرگرم کننده است. زیرا ثروت نه تنها مقصدی برای دستیابی است، بلکه سفری برای لذت بردن است. این یک روند مادام العمر است که تا زمان مرگ شما به پایان نمی رسد، بنابراین شما باید بدانید که چگونه از سفر خود لذت ببرید.

کسانی که نگران سرمایه گذاری به عنوان کار سخت هستند اغلب نگرانند. این کار به عنوان یک ماجراجویی منظم اما لذت بخش فرصت های بی پایان برای رشد ذهنی و شخصی ایجاد می کند. همچنین نحوه ی نگرش مناسب شما را به موفقیت مالی نیز  می رساند.

 استفاده از نرم افزار مدیریت سهام

حتما از نرم افزاری که امور سهام شما را مدیریت کند، استفاده کنید. با توجه به مشغل های روزانه ای که گرفتارش هستید، با یک نرم افزار جامع می توانید  کنترل امور سهام و مدیریت سرمایه گذاری خود را به راحتی در دست داشته باشید. نرم افزار مدیریت سهام شرکت پارس سیستم آشنا، یک سیستم یکپارچه ی خودکار با کارایی بالا می­باشد که بر اساس استانداردهای سازمان بورس طراحی و تولید شده است و به شرکت ­هایی با انواع فعالیت ­ها در مدیریت امور سهامداران و سازماندهی جلسات مجمع خدمت می­کند. از برجسته­ ترین وجه نقاط تمایز نرم افزار مدیریت سهام تیم پارس سیستم آشنا، با دیگر نرم افزار ها در این حوزه، پلت فرم­ های موبایل، ویندوز و تحت وب می­باشد که ارتباط بین سهامداران، سازمان و بانک را سهولت بخشیده است.