روش های مختلف سرمایه گذاری در بورس

روش های مختلف سرمایه گذاری در بورس

۵ مرحله برای شروع سرمایه گذاری را در این محتوا بیان می کنیم. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که چگونه سرمایه گذاری در بورس و سهام را شروع کنید. برخی از سرمایه گذاران خرید سهام فردی را انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر رویکردی کمتر فعال دارند.

خرید سهام پر زرق و برق ممکن است به عنوان یک راه عالی برای ایجاد ثروت به نظر برسد (و مطمئناً می تواند باشد). اما تا زمانی که کمی با تجربه تر شوید، از این کار خودداری کنید. عاقلانه تر است که با کسب و کارهای مستحکم، یک “پایه” برای مجموعه خود ایجاد کنید.

در مورد برنامه سهام  بیشتر بدانید.

رویکرد سرمایه گذاری خود را تعیین کنید

کدام یک از عبارات زیر شما را بهتر توصیف می کند؟

 

  • من فردی تحلیلی هستم و از خرد کردن اعداد و تحقیق لذت می برم.

  • من از ریاضی متنفرم و نمی‌خواهم «تکلیف» زیادی انجام دهم.

  • من هر هفته چند ساعت وقت دارم که به سرمایه گذاری در بازار سهام اختصاص دهم.

  • من دوست دارم در مورد شرکت‌های مختلفی که می‌توانم در آنها سرمایه‌گذاری کنم، مطالعه کنم.

  • من یک حرفه ای پر مشغله هستم و وقت آن را ندارم که یاد بگیرم چگونه سهام را تجزیه و تحلیل کنم.

 

خبر خوب این است که صرف نظر از اینکه با کدام یک از این اظهارات موافق هستید، همچنان کاندیدای عالی برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار بازار سهام هستید. تنها چیزی که تغییر خواهد کرد «چگونه» است.

 

سرمایه گذاری در بورس: سهام انفرادی

روش های مختلف سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس: سهام انفرادی

شما می توانید در سهام فردی سرمایه گذاری کنید اگر — و فقط اگر — زمان و تمایل به تحقیق کامل و ارزیابی سهام به طور مداوم داشته باشید. اگر اینطور است، ما ۱۰۰٪ شما را به انجام این کار تشویق می کنیم. برای یک سرمایه گذار باهوش و صبور این امکان وجود دارد که در طول زمان بازار را شکست دهد. از سوی دیگر، اگر مواردی مانند گزارش‌های سود سه ماهه و محاسبات ریاضی متوسط جذاب به نظر نرسند، استفاده از رویکرد منفعلانه‌تر هیچ اشکالی ندارد.

در مورد نرم افزار سهامداری بیشتر بدانید.

سرمایه گذاری در بورس: صندوق های شاخص

علاوه بر خرید سهام فردی، می‌توانید در صندوق‌های شاخص سرمایه‌گذاری کنید، که شاخص سهامی مانند S&P 500 را دنبال می‌کنند. وقتی صحبت از صندوق‌هایی با مدیریت فعال در مقابل سرمایه‌های غیرفعال به میان می‌آید، ما معمولاً دومی را ترجیح می‌دهیم (اگرچه قطعاً استثناهایی وجود دارد). صندوق‌های شاخص معمولاً هزینه‌های قابل‌توجهی پایین‌تری دارند و عملاً تضمین می‌شوند که با عملکرد بلندمدت شاخص‌های اساسی خود مطابقت داشته باشند. با گذشت زمان، S&P 500 کل بازده سالانه حدود ۱۰ درصد را ایجاد کرده است و عملکردی مانند این می تواند در طول زمان ثروت قابل توجهی ایجاد کند.

مشاوران روبو

در نهایت، گزینه دیگری که در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است، robo-advisor است. Robo-Avisor کارگزاری است که اساساً پول شما را از طرف شما در مجموعه ای از صندوق های شاخص سرمایه گذاری می کند که با سن، تحمل ریسک و اهداف سرمایه گذاری شما مناسب است. نه تنها یک مشاور ربات می تواند سرمایه گذاری های شما را انتخاب کند، بلکه بسیاری از آنها کارایی مالیاتی شما را بهینه می کنند و در طول زمان به طور خودکار تغییرات را ایجاد می کنند.

در مورد برنامه مدیریت امور سهام  بیشتر بدانید.

تصمیم بگیرید که چقدر در سهام سرمایه گذاری خواهید کرد

ابتدا اجازه دهید در مورد پولی که نباید در سهام سرمایه گذاری کنید صحبت کنیم. بازار سهام جایی برای پولی نیست که حداقل ظرف پنج سال آینده به آن نیاز داشته باشید.

در حالی که تقریباً مطمئناً بازار سهام در بلندمدت افزایش خواهد یافت، اما در کوتاه‌مدت ابهام زیادی در قیمت سهام وجود دارد – افت ۲۰ درصدی در هر سال خاص غیرعادی نیست. طی همه‌گیری کووید-۱۹، بازار بیش از ۴۰ درصد سقوط کرد و ظرف چند ماه به بالاترین حد خود بازگشت.

در مورد نرم افزار سهامداران بیشتر بدانید.

سرمایه گذاری در بورس: تخصیص دارایی ها

حالا بیایید در مورد اینکه با پول قابل سرمایه گذاری خود چه کار کنید. یعنی پولی که احتمالاً طی پنج سال آینده به آن نیاز نخواهید داشت صحبت کنیم. این مفهومی است که به عنوان تخصیص دارایی شناخته می شود، و چند عامل در اینجا نقش دارند. سن شما مهم است، و همچنین میزان تحمل ریسک و اهداف سرمایه گذاری شما نیز مهم است.

بیایید از سن شما شروع کنیم. ایده کلی این است که با بالا رفتن سن، سهام به تدریج تبدیل به مکانی کمتر مطلوب برای نگهداری پول شما می شود. اگر جوان هستید، دهه‌ها در پیش دارید تا از هر فراز و نشیب در بازار عبور کنید، اما اگر بازنشسته باشید و به درآمد سرمایه‌گذاری خود متکی باشید، اینطور نیست.

در مورد نرم افزار اسناد بخوانید.

در اینجا یک قانون سرانگشتی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تخصیص دارایی را ایجاد کنید. سن خود را بگیرید و آن را از ۱۱۰ کم کنید. این درصد تقریبی از پول قابل سرمایه گذاری شما است که باید در سهام باشد (این شامل صندوق های سرمایه گذاری مشترک و ETF هایی است که مبتنی بر سهام هستند). مابقی باید در سرمایه گذاری های با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه یا سی دی های پربازده باشد. سپس می توانید این نسبت را بسته به میزان تحمل ریسک خاص خود، بالا یا پایین تنظیم کنید.

مثلاً فرض کنید شما ۴۰ ساله هستید. این قانون نشان می دهد که ۷۰ درصد از پول قابل سرمایه گذاری شما باید در سهام باشد و ۳۰ درصد دیگر در درآمد ثابت باشد. اگر بیشتر ریسک پذیر هستید یا قصد دارید از سن بازنشستگی معمولی بیشتر کار کنید، ممکن است بخواهید این نسبت را به نفع سهام تغییر دهید. از سوی دیگر، اگر نوسانات بزرگ در پورتفولیوی خود را دوست ندارید، ممکن است بخواهید آن را در جهت دیگری اصلاح کنید.

در مورد نرم افزار مدیریت امور سهام و سهامداران بیشتر بدانید.

یک حساب سرمایه گذاری باز کنید

یک حساب سرمایه گذاری باز کنید

اگر راهی برای خرید واقعی سهام نداشته باشید، تمام توصیه‌هایی که در مورد سرمایه‌گذاری در سهام برای مبتدیان وجود دارد، برای شما مفید نیست. برای انجام این کار، به یک نوع حساب تخصصی به نام حساب کارگزاری نیاز دارید.

افتتاح حساب کارگزاری به طور کلی آسان است، اما قبل از انتخاب یک کارگزار خاص باید چند نکته را در نظر بگیرید:

نوع حساب

ابتدا نوع حساب کارگزاری مورد نیاز خود را تعیین کنید. برای اکثر افرادی که فقط در تلاش برای یادگیری سرمایه گذاری در بازار سهام هستند، این به معنای انتخاب بین یک حساب کارگزاری استاندارد و یک حساب بازنشستگی فردی (IRA) است.

در مورد نرم افزار سهام  بیشتر بدانید.

اگر می‌خواهید دسترسی آسان به پول خود داشته باشید، یا می‌خواهید بیش از حد سهم سالانه IRA سرمایه‌گذاری کنید، احتمالاً یک حساب کارگزاری استاندارد می‌خواهید.

از سوی دیگر، اگر هدف شما ساختن بازنشستگی است، IRA یک راه عالی برای رفتن است. این حساب‌ها در دو نوع اصلی وجود دارد – IRA سنتی و Roth – و برخی از انواع تخصصی IRA برای افراد خوداشتغال و صاحبان مشاغل کوچک وجود دارد، از جمله SEP IRA و SIMPLE IRA. IRA ها مکان های بسیار سودمند مالیاتی برای خرید سهام هستند. اما نقطه ضعف آن این است که برداشت پول تا زمانی که سن شما بالا نرود، دشوار است.

در مورد برنامه مدیریت سهام  بیشتر بدانید.

مقایسه هزینه ها و ویژگی ها

اکثر کارگزاران سهام آنلاین کمیسیون های معاملاتی را حذف کرده اند، بنابراین بیشتر (اما نه همه) تا آنجا که به هزینه ها مربوط می شود، در زمین بازی برابر هستند.

با این حال، چندین تفاوت بزرگ دیگر نیز وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از کارگزاران ابزارهای آموزشی متنوع، دسترسی به تحقیقات سرمایه گذاری، و ویژگی های دیگری را به مشتریان ارائه می دهند که به ویژه برای سرمایه گذاران جدیدتر مفید است. برخی دیگر توانایی تجارت در بورس های خارجی را ارائه می دهند. و برخی دارای شبکه های شعبه فیزیکی هستند.

همچنین کاربر پسند بودن و عملکرد پلت فرم معاملاتی کارگزار نیز وجود دارد. خیلی‌ها به شما اجازه می‌دهند قبل از پرداخت، یک نسخه آزمایشی را امتحان کنید.

در مورد نرم افزار امور سهام  بیشتر بدانید.

سهام خود را انتخاب و متنوع کنید

فقط در کسب و کارهایی که درک می کنید سرمایه گذاری کنید. تا زمانی که سرمایه گذاری را به دست نیاورید، از سهام با نوسان بالا اجتناب کنید. معیارها و مفاهیم اساسی برای ارزیابی سهام را بیاموزید. ایده خوبی است که مفهوم تنوع را بیاموزید، به این معنی که شما باید انواع مختلفی از شرکت ها را در سبد خود داشته باشید. به کسب‌وکارهایی که می‌دانید پایبند باشید. اگر معلوم شد که در ارزیابی نوع خاصی از سهام خوب هستید یا با آن راحت هستید، هیچ اشکالی ندارد که یک صنعت بخش نسبتاً بزرگی از سبد سهام شما را تشکیل دهد.

در مورد نرم افزار مدیریت امور سهام  بیشتر بدانید.

سرمایه گذاری در بورس