5 نکته ضروری که باید درباره هر سهمی که می‌خرید بدانید

۵ نکته ضروری که باید درباره هر سهمی که می‌خرید بدانید

۵ نکته ضروری که باید درباره هر سهمی که می‌خرید بدانید در این محتوا آورده شده است. بسیاری از سرمایه گذاران خرد – کسانی که سرمایه گذار حرفه ای نیستند – هر ساله ضرر می کنند. دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد. اما یکی از این دلایل این است که آنها زمانی برای تحقیق در مورد تعداد زیادی سهام ندارند. بنابراین جنبه اخلاقی داستان این است که اگر به اندازه کافی تحقیق نکنید، در نهایت با ضرر مواجه خواهید شد. اما خبر خوب این است که می‌توانید با بررسی برخی از عوامل کلیدی سرمایه‌گذاری، زیان‌ها و همچنین میزان تحقیقاتی را که باید انجام دهید کاهش دهید.

در مورد نرم افزار مدیریت امور سهام  بیشتر بدانید.

در زیر با پنج مورد ضروری سرمایه گذاری بیشتر آشنا شوید.

۵ نکته ضروری درباره سهم خاص

۱- دریافت اطلاعات کامل در مورد سهام

سرمایه گذاران باید از خرید سهام خودداری کنند. مگر اینکه دانش کاملی از نحوه کسب درآمد شرکت ها داشته باشند. چه چیزی تولید می کنند؟ چه نوع خدماتی را ارائه می دهند؟ در چه کشورهایی فعالیت می کنند؟ محصول شاخص آنها چیست و چگونه فروش می کند؟ آیا آنها به عنوان رهبر در زمینه خود شناخته می شوند؟  یافتن این اطلاعات بسیار آسان است. با استفاده از موتور جستجوی انتخابی خود، به وب سایت شرکت بروید و در مورد آنها مطالعه کنید. اگر بتوانید به تمام سوالات دیگران در مورد سهم انتخابی پاسخ دهید، به اندازه کافی می دانید.

در مورد نرم افزار سهامداری بیشتر بدانید.

۲- نسبت قیمت به درآمد (P/E)

شما می توانید نسبت P/E را با تقسیم ارزش بازار هر سهم شرکت بر سود هر سهم محاسبه کنید. این نسبت ها برای اندازه گیری قیمت فعلی سهام یک شرکت نسبت به سود هر سهم آن استفاده می شود. این شرکت را می توان با سایر شرکت های مشابه مقایسه کرد تا تحلیلگران و سرمایه گذاران بتوانند ارزش نسبی آن را تعیین کنند. بنابراین اگر یک شرکت دارای نسبت P/E 20 باشد، این بدان معناست که سرمایه گذاران مایلند به ازای هر ۱ دلار به ازای هر درآمد، ۲۰ دلار بپردازند. ممکن است گران به نظر برسد. اما اگر شرکت به سرعت در حال رشد باشد منصفانه است.

در مورد نرم افزار امور سهام  بیشتر بدانید.

P/E را می توان با مقایسه قیمت فعلی بازار با سود تجمعی چهار فصل گذشته یافت.

۳- بتا و پایه سهام

بتا نوسان، یا ریسک سیستمیک موجود در سهام یک شرکت را در مقایسه با کل بازار اندازه گیری می کند. معمولاً هنگام بررسی صفحات تحقیق سهام مانند آنهایی که در Yahoo یا Google یافت می شوند، می توانید مقدار بتا را در همان صفحه با نسبت P/E پیدا کنید.

در مورد برنامه مدیریت سهام  بیشتر بدانید.

به S&P 500 به عنوان ستون ثبات ذهنی فکر کنید. اگر ارزش شرکت شما در یک دوره پنج ساله بیشتر از شاخص کاهش یا افزایش یابد، بتای بالاتری دارد. با بتا، هر چیزی که بالاتر از یک باشد، زیاد است – یعنی ریسک بالاتر – و هر چیزی کمتر از یک، بتا کم یا خطر کمتری دارد.

بتا چیزی در مورد ریسک قیمت می گوید. اما چقدر در مورد عوامل ریسک اساسی می گوید؟ شما باید سهام بتای بالا را از نزدیک زیر نظر بگیرید. زیرا اگرچه آنها پتانسیل کسب درآمد زیادی را دارند، اما پتانسیل گرفتن پول شما را نیز دارند. بتای کمتر به این معنی است که سهام به اندازه سایر سهام به حرکت S&P 500 واکنش نشان نمی دهد. این به عنوان سهام دفاعی شناخته می شود.

در مورد نرم افزار سهام  بیشتر بدانید.

سود سهام

۴- سود سهام

اگر وقت ندارید هر روز بازار را رصد کنید و می خواهید سهام شما پول در بیاورد، به دنبال سود سهام باشید. سود سهام مانند بهره در یک حساب پس انداز است و بدون در نظر گرفتن قیمت سهام، پرداخت می شود. سود تقسیمی توزیع هایی است که توسط یک شرکت به سهامدارانش به عنوان پاداش حاصل از سود آن انجام می شود. میزان سود توسط هیئت مدیره آن تعیین می شود. عموماً به صورت نقدی منتشر می شود. اگرچه برای برخی از شرکت ها انتشار سود به صورت سهام غیر معمول نیست.

سود سهام برای بسیاری از سرمایه گذاران اهمیت زیادی دارد. زیرا جریانی ثابت از درآمد را فراهم می کند. اکثر شرکت ها آنها را در فواصل منظم و عمدتاً به صورت فصلی صادر می کنند. سرمایه گذاری در شرکت هایی که سود سهام پرداخت می کنند یک استراتژی بسیار محبوب برای بسیاری از سرمایه گذاران سنتی است.

در مورد نرم افزار مدیریت امور سهام و سهامداران بیشتر بدانید.

بهترین سود سهام معمولاً توسط شرکت های بزرگی صادر می شود که سود قابل پیش بینی دارند. برخی از شناخته‌شده‌ترین بخش‌هایی که شرکت‌های سود سهام پرداخت می‌کنند عبارتند از:

  • نفت و گاز

  • بانک‌ها و امور مالی

  • مواد اولیه

  • مراقبت‌های بهداشتی، دارویی

  • آب و برق

در مورد برنامه مدیریت امور سهام  بیشتر بدانید.

سود سهام ۶ درصد یا بیشتر در سهام با کیفیت بالا بی سابقه نیست. شرکت‌هایی که در مراحل اولیه هستند، مانند استارت‌آپ‌ها، ممکن است سودآوری کافی برای صدور سود سهام نداشته باشند.

۵- نمودار

انواع مختلفی از نمودارهای سهام وجود دارد. اینها شامل نمودارهای خطی، نمودارهای میله ای و نمودارهای کندل استیک است. نمودارهایی که توسط تحلیلگران بنیادی و تکنیکی استفاده می شوند. اما خواندن این نمودارها همیشه آسان نیست. در واقع، می تواند بسیار پیچیده باشد. یادگیری خواندن آنها مهارتی است که برای به دست آوردن آن زمان زیادی نیاز است.

در مورد نرم افزار اسناد بخوانید.

بنابراین این برای شما به عنوان یک سرمایه گذار خرد چه معنایی دارد؟ این مرحله را نادیده نگیرید. دلیلش این است که خواندن نمودار به مهارت بسیار کمی نیاز دارد. اگر نمودار یک سرمایه گذاری از پایین سمت چپ شروع شود و در سمت راست بالا به پایان برسد، این چیز خوبی است. اگر نمودار در جهت نزولی است، از این سهم دوری کنید.

سهم