Rollover چیست و چگونه انجام می شود؟

Rollover چیست و چگونه انجام می شود؟

پاسخ به سوالات Rollover (رول اور) در فارکس چیست، چگونه انجام می شود، چه ابزارهایی را می توان رول کرد و چه مواردی را باید در هنگام معامله در نظر گرفت در این محتوا آمده است.

یکی از تعاریف اساسی که در بازار فارکس با آن مواجه می‌شویم، rollover است. معنی این کلمه به تعویق انداختن است. در بازار فارکس نه برای خاتمه دادن به معامله بلکه برای ادامه موقعیت استفاده می شود. بیشتر در معاملات آتی استفاده می شود. یعنی سرمایه گذاری هایی که در یک بازه زمانی معین انجام می شود. بنابراین، می‌توان با ادامه موقعیت سود بیشتری کسب کرد.

بیشتر بخوانید: معاملات آتی: هر آنچه که باید بدانید

در فارکس، تراکنش ها معمولا در بازه های روزانه و ساعتی بسته می شوند. اما کسانی که می خواهند با سرمایه گذاری در CFD ها کسب درآمد کنند، معاملات خود را در یک تاریخ و محدوده قیمت مشخص انجام می دهند. به همین دلیل تغییرات آنی قیمت ها تحت تاثیر قرار نمی گیرد. این بیشتر توسط کسانی که برای مقاصد پوششی معامله می کنند ترجیح داده می شود. به طور معمول، سود بردن از نوسانات ارزش قراردادهای CFD، به جای تغییرات قیمت آنی معامله شده در بازار، انتخاب کسانی است که نمی خواهند ریسک کنند.

اگر معامله بدون فسخ در پایان سررسید ادامه یابد، رول‌اور انجام می‌شود.

یعنی موقعیت ادامه می‌یابد. در تراکنش‌های فوری، اگر موقعیت بسته نشود، برای سرمایه‌گذاری که به روز بعد انجام می‌دهید، کارمزد سوآپ کسر می‌شود. به همین دلیل، rollover و swap با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. کسر هزینه Rollover برای تراکنش های rollover اعمال می شود. این نرخ ها نیز بین مؤسسات متفاوت است.

حال بیایید بررسی کنیم که رول اور چیست، چگونه انجام می شود و رول اور روی چه ابزارهایی انجام می شود:

Rollover چیست؟

Rollover روشی است که برای اطمینان از تداوم معامله در قراردادهای معامله شده در بازارهای مالی استفاده می شود. هنگامی که بررسی می کنیم که rollover چیست، به خصوص در بازار فارکس، می بینیم که این فرآیند انتقال موقعیت باز فعلی به سررسید بعدی است.

در فرآیند رول اور، تنها ادامه بدون وقفه موقعیت امکان پذیر است. موقعیت باز از یک سررسید به سررسید دیگر منتقل می شود. سرمایه گذار تحت تأثیر این فرآیند حمل و نقل منفی یا مثبت نیست.

رول اور روی چه محصولاتی انجام می شود؟

در بازار فارکس، تراکنش‌های rollover را می‌توان از طریق CFD، قراردادهایی برای تفاوت انجام داد. اگرچه ممکن است بسته به هر شرکت کارگزاری این موارد متفاوت باشد، به طور کلی نفت، گاز طبیعی، سویا، سهام خارجی و شاخص‌های بازار سهام مشمول معاملات rollover هستند.

ابزارهایی که می توان رول کرد به طور کلی به شرح زیر است:

  • نفت خام و برنت

  • گاز طبیعی

  • گازوئیل

  • روغن گرمایشی

  • پالادیوم

  • CAC40

  • IBEX 35

  • HSI

  • CNA50

  • اوراق قرضه خزانه ۵، ۱۰ و ۳۰ ساله

چگونه Rollover انجام دهیم؟

روش rollover، که به ویژه در CFD ها در مورد کالاها، سهام خارجی و شاخص های بازار سهام ترجیح داده می شود، به سادگی اعمال می شود. شروع سررسید و تاریخ سررسید این CFD ها مشخص است. سرمایه‌گذار می‌تواند موقعیت باز را در دوره سررسید یا تا پایان هفته‌ای که تراکنش رو به جلو انجام می‌شود، ببندد.

اگر سرمایه گذار مایل به پایان دادن به موقعیت باز نیست، یعنی می خواهد موقعیت قرارداد فعلی را به سررسید بعدی منتقل کند. با باز گذاشتن پوزیشن در آخرین روز معاملاتی هفته که در آن تراکنش rollover انجام می شود، قرارداد در دست به سررسید بعدی موکول می شود.

بنابراین در واقع نیازی به انجام کاری برای جابجایی ندارید. اگر می خواهید موقعیت خود را حفظ کنید، کافی است موقعیت را در پایان سررسید و در آخرین روز معاملاتی هفته که در آن تمدید سررسید انجام می شود، باز نگه دارید.

بیشتر بخوانید: شاخص چیست، چگونه در شاخص بورس سرمایه گذاری کنیم؟

چگونه Rollover انجام دهیم؟

نکته:

در صورت وجود اختلاف قیمت بین قرارداد قدیم و جدید، این تفاوت در حساب سرمایه گذار منعکس می شود. ضمناً هزینه اسپرد ناشی از بسته شدن موقعیت در قرارداد جاری و بازگشایی آن در قرارداد جدید نیز به حساب سرمایه گذار واریز می شود. این تفاوت می تواند منفی یا مثبت باشد.

تراکنش‌های Rollover را می‌توان توسط شرکت‌های کارگزاری تمدید کرد، یا می‌توانید آنها را مطابق با سفارش‌هایی که انجام می‌دهید انجام دهید. در این راستا همانطور که می توان سفارشات خرید و فروش را به سادگی انجام داد، تراکنش های rollover نیز به همین راحتی انجام می شود. می توانید از نماینده مشتری خود در این مورد کمک بخواهید.

شما می توانید در روزهایی که شرکت کارگزاری انتخابی شما معاملات رو به جلو انجام می دهد، به جز روزهای شنبه و یکشنبه، موقعیت خود را ادامه دهید.

در این زمینه باید بدانید که:

می توانید بدون انتظار برای تاریخ انقضا، موقعیت خود را در معاملات آتی ببندید. به خصوص در مواردی که مشکل پیش می‌آید، شرکت کارگزاری شما می‌تواند از طرف شما مداخله کند و معامله شما را خاتمه دهد. این کار صرفاً برای محافظت از پول شما انجام می شود.

شرکت های کارگزاری تاریخ های جابجایی را برای تمدید قراردادها تعیین کرده اند. در طول این تاریخ ها، تراکنش هایی که فعال باقی می مانند دوباره تمدید می شوند، در حالی که تراکنش هایی که غیرفعال شده اند بسته می شوند. باید به یاد داشته باشید که معاملات حمل و نقل بر اساس ارزش فعلی قرارداد انجام می شود نه بر اساس قیمت های قدیمی. بنابراین، شما باید تصمیم بگیرید که آیا این موقعیت باید ادامه یابد یا خیر. بر این اساس، اگر نمی خواهید ادامه دهید، باید تراکنش خود را فسخ کنید.

بیشتر بخوانید: استراتژی های سرمایه گذاری

بنابراین:

تغییر در نرخ بهره تعیین کننده سود یا زیان شماست. یعنی اگر نرخ بهره ای که خریداری می کنید از نرخی که می فروشید بیشتر باشد، rollover در جهت افزایش است. در صورت عکس منفی است. وقتی نتیجه مثبت باشد، پول به دست می آید و وقتی نتیجه منفی باشد، پول از دست می رود. به همین دلیل، به ویژه باید تغییرات نرخ بهره را دنبال کنید. شما باید آن را در نظر بگیرید. به این ترتیب می توانید زمان مناسب را بدست آورید و به نتایج مورد نظر خود برسید.

در بازار فارکس، ابزارهای سرمایه گذاری دارای ارزش های متفاوتی از جمله خرید و فروش هستند. ارزش وسایل نقلیه به صورت برابری تعیین می شود که ارزش آنها را به یکدیگر نشان می دهد. بنابراین، معاملات از طریق برابری انجام می شود.

مثلا:

فردی که می خواهد یورو بخرد، با این تصور که ارزش یورو در برابر دلار آمریکا افزایش می یابد، در برابری EUR/USD سرمایه گذاری می کند. به عبارت دیگر یورو می خرد و در ازای آن دلار می فروشد.

در این راستا با فرض اینکه نرخ سود یورو ۲ درصد و دلار ۱ درصد باشد، میزان سود روند مثبتی خواهد داشت و سود به همراه خواهد داشت. اگر برعکس را در نظر بگیریم، یعنی اگر نرخ سود یورو را ۱ درصد و دلار را به ۲ درصد در نظر بگیریم، روند همان معامله منفی بوده و زیان در نظر گرفته می شود. برای این کار باید بازار را دنبال کنید. به این ترتیب می توانید در مورد جهت نوسان ابزارها با توجه به تغییرات نرخ ها ایده داشته باشید. به این ترتیب می توانید موقعیت مناسب را در زمان مناسب ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: ردیابی بازار سهام و راه های آن

چه چیزی باید در طول مراحل رول اور در نظر گرفته شود؟

هنگامی که rollover انجام می شود، سفارشاتی که قبلاً ارسال کرده اید از موقعیت حذف می شوند. به همین دلیل، فراموش نکنید که سفارشی که ثبت کرده اید را با محدودیت به روز کنید. برای جلوگیری از قربانی شدن سرمایه گذاران، استفاده از دستورات توقف ضرر/ برداشت سود بسیار مهم است. دلیل این امر محدود کردن میزان زیان و سود است. در شرایط نامطلوب احتمالی، حداکثر ضرر برابر با ریسک پذیرفته شده است. در مواردی که کارها خوب پیش می رود، سود حفظ می شود و به حساب واریز می شود.

علاوه بر انواع سفارش محدود، چیزی که باید در نظر گرفته شود، استفاده از نسبت های اهرمی است. زیرا افزایش نرخ ها نیز باعث افزایش خطرات می شود. دلیل این امر این است که حجم تراکنش ساختاری سیال دارد. به همین دلیل عواملی که باعث تغییر قیمت ها می شوند در حال افزایش است. بنابراین، حفظ کنترل در بازار با نقدینگی بالا برای سرمایه گذاران تازه کار دشوار می شود.

نرخ های بهره که در تغییرات قیمت در بازار فارکس موثر هستند، در معاملات rollover نیز بسیار موثر هستند.

بنابراین، شما باید هم این نرخ‌ها و هم سایر داده‌های افشا شده را دنبال کنید. باید به یاد داشته باشید که باید از رویدادها و عواملی که بر بازار فارکس تأثیر می گذارد، بدانید.

نکته مهم دیگر مقدار پول موجود در موجودی شماست.

این مبلغ باید برای تمدید قرارداد کافی باشد. حتی اگر به طور خودکار تمدید شود، اگر موجودی کافی ندارید، نمی‌توانید انتقالی انجام دهید. بنابراین، باید سطح حاشیه خود را بررسی کنید. در نتیجه، جابجایی موقعیت باز در بازار فارکس به روز بعد بدون بسته شدن آن را rollover می گویند.

این نوع تعویق بیشتر در قراردادهای مابه التفاوت انجام می شود. از آنجایی که می توان مقادیر کمی را در CFD ها سرمایه گذاری کرد، سرمایه گذاران، به ویژه آنهایی که بودجه کمی دارند، ترجیح می دهند. به این ترتیب، حتی کسانی که پس انداز کمی دارند، این فرصت را دارند که پول خود را با اهرمی جدی چند برابر کنند.

بیشتر بخوانید: اهمیت آموزش در بورس اوراق بهادار

البته باید بدانید که:

برای این کار باید اطلاعات دقیقی در مورد فارکس داشته باشید. این جزئیات بسیار مهم است. زیرا عاملی تعیین کننده در موفقیت یا شکست شما در بازار است. برای اینکه شکست نخورید یا ضرر نکنید، می توانید از آموزش های ارائه شده توسط شرکت های کارگزاری بهره مند شوید. به این ترتیب، می توانید با بهبود خود در طول زمان و استفاده از پس انداز خود، شروع خوبی در بازار داشته باشید.

بیشتر بخوانید: نرم افزار اسناد

Rollover

نرم افزار مدیریت امور سهام برای مدیریت سبد سهام شما طراحی شده است. با کلیک بر روی هر یک از کلمات زیر به صفحه اصلی نرم افزار امور سهام دسترسی داشته باشید.

برنامه سهامداران، نرم افزار سهامداری، نرم افزار امور سهام و سهامداران . نرم افزار امور سهام، برنامه مدیریت امور سهام، نرم افزار مدیریت امور سهام، برنامه تحلیل سهام . نرم افزار مدیریت امور سهام، نرم افزار امور سهامداری، نرم افزار سهامداران، نرم افزار سهام، نرم افزار خرید سهام . برنامه پیش بینی قیمت سهام، برنامه پیشنهاد بهترین سهام، برنامه مدیریت سبد سهام، برنامه ردیابی سهام، اپلیکیشن ردیابی سهام، نرم افزار مدیریت سهام