اخبار بورس را کجا و چگونه دنبال کنیم؟

اخبار بورس را کجا و چگونه دنبال کنیم؟

مهم ترین موضوعی که در سرمایه گذاری در بورس باید به آن توجه کنید، نظارت بر بازار و پیگیری اخبار بورس است. بالاخره منطق کسب درآمد در بورس، خرید کم و فروش بالا است و برای این کار باید بورس را دنبال کرد.

برای اینکه بدانید چه زمانی و چرا قیمت ها نوسان می کنند و برای گرفتن موقعیت مناسب، باید حرکت سهام را تماشا کنید. هدف از ارزیابی پس انداز با ایجاد سبد در بازار سهام، افزایش بازده ابزارهای سرمایه گذاری است.

به عنوان مثال، اگر سهام شرکت هواپیمایی را خریداری کرده باشید، پیش بینی کرده اید که قیمت در یک بازه زمانی مشخص افزایش می یابد. شما زمانی خرید می کنید که قیمت هنوز پایین است و زمانی که پیش بینی های شما به حقیقت پیوست، با فروش سهام درآمد کسب می کنید.

یکی از عواملی که به شما امکان می دهد پیش بینی کنید که سهام ارزش بیشتری پیدا می کند، پیگیری بازار سهام شما است. بنابراین، چگونه و از کجا باید بازار سهام را دنبال کرد؟ اگرچه نظارت بر بورس ممکن است برای برخی به عنوان یک شغل بسیار استرس زا تلقی شود، اما به لطف امکانات امروزی می توان آن را به راحتی انجام داد.

شما می توانید فوراً به تحولات در سراسر جهان دسترسی داشته باشید و نوسانات قیمت ابزارهای سرمایه گذاری را به صورت زنده از طریق اینترنت و برنامه های کاربردی آسان مشاهده کنید. در عناوین فرعی به تفصیل بررسی خواهیم کرد که بورس کجا دنبال می شود و مهم ترین عواملی که در محدوده پیگیری بازار سهام باید دنبال شود چیست.

بیشتر بخوانید: نرم افزار امور سهام و سهامداران

اخبار بورس را کجا دنبال کنیم؟

اول از همه، اجازه دهید بگوییم که نظارت بر بازار سهام برای همه سرمایه گذاران صرف نظر از انواع مختلف مهم است. به عبارت دیگر، برای یک سرمایه گذار کوتاه مدت و همچنین یک سرمایه گذار میان مدت یا بلند مدت بسیار مهم است.

هر سرمایه‌گذاری که نمی‌خواهد فرصت‌ها را از دست بدهد، باید بدون توجه به وضعیت فعال یا منفعل، بازار را دنبال کند. با این حال، انعطاف پذیری را می توان در کار بعدی نشان داد.

به عنوان مثال، سرمایه گذاران فعال باید به طور مداوم سبد سهام خود را برای تغییرات قیمت زیر نظر داشته باشند. در حالی که سرمایه گذاران منفعل یا کسانی که چشم انداز بلندمدت دارند ممکن است رویکردی آرام تر داشته باشند. توصیه‌های ردیابی بازار سهام در زیر می‌تواند برای ردیابی دقیق و انعطاف‌پذیر استفاده شود. در اینجا پاسخ کسانی است که می گویند بازار سهام را کجا دنبال کنیم:

بیشتر بخوانید: برنامه سهامداران

چگونه بازار سهام را در اینترنت دنبال کنیم؟

می توانید از سایت های خبری برای ردیابی اخبار بورس و سهام بازار به صورت آنلاین استفاده کنید. شما می توانید از بسیاری از سایت های خبری به اخبار بورس و شرکت دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید از خدمات ویژه سایت های خبری بزرگ برای بورس نیز بهره مند شوید.

امکان پیگیری هر تحولی، از تغییرات قیمت در سهام مورد نظر گرفته تا تغییرات در اقتصادهای ملی، به صورت ۲۴ ساعته در اینترنت وجود دارد. به جای رفتن به بازار بورس یا تالار جلسات بانک، می توانید به صورت آنلاین در خانه، محل کار یا هر جای خارج از خانه بازار بورس را پیگیری کنید.

علاوه بر سایت های خبری، از طریق بورس تهران و پلتفرم افشای عمومی نیز می توانید سهام بورس را دنبال کنید. این صحیح ترین و ساده ترین راه برای استفاده از اینترنت برای جستجوی اطلاعات در مورد ابزارهای سرمایه گذاری مورد علاقه شما خواهد بود. می توانید با ورود به وب سایت شرکت ها یا با استفاده از وب سایت های رسمی مانند پلتفرم افشای عمومی از تحولات مطلع شوید.

بیشتر بخوانید: نرم افزار مدیریت سهام

چگونه با تلفن همراه اخبار بازار بورس را دنبال کنیم؟

ما امروز می توانیم همه کارها را با گوشی های هوشمند خود انجام دهیم. ما به راحتی می توانیم از دستگاه های هوشمند برای مدیریت سرمایه گذاری های خود استفاده کنیم. شما می توانید بازار را از طریق دستگاه های تلفن همراه خود مانند تلفن های هوشمند و تبلت ها دنبال کنید. برنامه های خبری و نظارت بر بازار زیادی وجود دارد که می توانید روی این دستگاه ها نصب کنید.

به لطف برنامه هایی که بر روی دستگاه های تلفن همراه هوشمند خود نصب خواهید کرد، می توانید به طور موثر بازار سهام را نظارت کنید. شما می توانید با دانلود اپلیکیشن های موبایلی سایت های خبری و اپلیکیشن های موبایلی که مخصوص نظارت بر بورس نوشته شده اند در دستگاه های خود بازار را دنبال کنید.

همچنین می توانید با دریافت اعلان فوری تغییرات در ابزار سرمایه گذاری در سبد خود، موقعیت های لازم را باز کنید. برای دنبال کردن اخبار جدید منتشر شده، اعلان های فوری دریافت کنید، بنابراین می توانید حتی زمانی که در برنامه نیستید، بازار را پیگیری کنید.

نسخه های پولی و رایگان برنامه های ردیابی بازار سهام زنده وجود دارد. در حالی که انواع پولی به طور کلی جامع تر هستند، جایگزین های زیادی وجود دارد که به خوبی کار می کنند و رابط کاربری آسانی دارند.

در نتیجه، شما می توانید به راحتی بازار سهام را با دسترسی فوری به داده ها و تحولات بازارهای ایران و جهان از طریق اپلیکیشن ها دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: نرم افزار امور سهامداری

مواردی که باید هنگام پیگیری بازار سهام در نظر بگیرید

مواردی که باید هنگام پیگیری بازار سهام در نظر بگیرید

برای کسب سود مشخص در بورس، پس انداز خود را ارزیابی می کنید. در این مرحله اولین چیزی که باید به آن توجه کنید نظارت بر بازار است. اما برای انجام معاملات موفق و نظارت بر بازار، قطعاً باید دانش بازار سهام را داشته باشید.

تقریباً غیرممکن است که بدون یادگیری بازار سهام معامله کنید و موفق شوید. شما باید در مورد انواع سفارش های مبادله مانند سفارش های متعادل کننده اطلاعات کسب کنید. نظارت دقیق بر داده های مربوط به سبد خود بدون درک منطق بازار برای شما امکان پذیر نخواهد بود.

شما نمی توانید بازار را به طور موثر دنبال کنید بدون اینکه بدانید چه ابزارهای سرمایه گذاری تحت تأثیر قرار می گیرند و چه چیزی باعث نوسانات در بازارها می شود. برای اینکه بازار را دنبال کنید، باید بدانید که ابزارهای سرمایه گذاری مورد علاقه شما بر چه عواملی تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید: نرم افزار مدیریت امور سهام

شما باید این عوامل را زیر نظر بگیرید و تفسیر کنید که در کدام جهت باعث تغییر می شوند. شما باید در مورد مواردی که هنگام خرید سهام در نظر بگیرید، ایده داشته باشید. باید برنامه هایی مانند تعویض ناخالص، قطع کننده مدار را بشناسید. یا اینکه شاخص مشارکت چیست، باید بدانید BIST 30 کدام شرکت ها را پوشش می دهد.

در عین حال، باید یاد بگیرید که چگونه نوسانات در کشور و اقتصاد جهان باعث ایجاد تغییراتی در ابزارهای سرمایه گذاری می شود.

همچنین می توانید از اینترنت برای کسب دانش و تجربه در مورد بازار سهام استفاده کنید. با پول مجازی می توانید آموزش های رایگان را ارزیابی کنید و در شرایط واقعی بازار تجربه کسب کنید. با استفاده از حساب‌های نمایشی، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه اخبار بورس را به طور موثر دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: برنامه تحلیل سهام

چگونه بورس را دنبال کنیم؟

ما در مورد این موضوع که کجا باید بازار سهام را دنبال کنیم به طور مفصل در بالا بحث کرده ایم. حال به این سوال می رسیم که چگونه بورس را دنبال کنیم. برای این کار باید عوامل خاصی را بدانید. زیرا نظارت بر بازار سهام فقط مشاهده اطلاعات سهام یا شاخص نیست. در عین حال، شما باید از تحولات محلی و جهانی آگاه باشید.

به عنوان مثال، شما یک سرمایه گذار در ایران هستید. در این صورت، علاوه بر تحولات ایران، باید تحولات بازارهای توسعه یافته و نوظهور را نیز دنبال کنید.

همچنین باید به موضوعاتی مانند سیاست نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده (FED) علاقه مند باشید. آیا انقباض پولی یا انبساط پولی در بزرگترین اقتصاد جهان اجرا می شود. در واقع، سهام در محیط جهانی شدن نسبت به مسائل جهانی حساس‌تر شده‌اند و سرمایه‌گذاران از این موضوع آگاه هستند.

بیشتر بخوانید: نرم افزار سهامداری

پیگیری نرخ بهره

نرخ بهره در نظارت بر اخبار بورس و بازار سهام بسیار مهم است. به عنوان یک سرمایه گذار، لازم نیست تغییرات روزانه بازار را دنبال کنید تا موفق شوید. اما باید از روندهای بازار آگاه باشید.

نرخ بهره نیز یکی از اصلی ترین زمینه هایی است که سرمایه گذاران باید روی آن تمرکز کنند. نرخ‌های بهره بالاتر اغلب با قیمت‌های سهام پایین‌تر همراه است. زیرا با صرف هزینه بیشتر شرکت‌ها برای پرداخت وام، درآمد کاهش می‌یابد.

درآمد کمتر نیز قیمت سهام را کاهش می دهد. یک نمونه از این واقعیت این است که فدرال رزرو آمریکا (FED) و سیاست سختگیرانه تقریباً کل جهان، افزایش نرخ بهره، فشار نزولی بر سهام جهانی ایجاد می کند.

در مقابل، نرخ‌های پایین‌تر به این معناست که هم شرکت‌ها و هم افراد، هزینه کمتری را برای پرداخت بهره صرف می‌کنند و سودآوری را افزایش می‌دهند. این می تواند به معنای درآمد بالاتر به قیمت سهام بالاتر باشد.

بیشتر بخوانید: نرم افزار سهام

تحرکات هفتگی بازار را تحلیل کنید

شما می توانید به جای پیگیری بازار سهام در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته، به جز در مواقع ضروری، حرکات هفتگی بازار را تجزیه و تحلیل کنید. به عبارت دیگر، صفحه نمایش شما نیازی به تنظیم مداوم کانال های صرافی ندارد. در عوض، می‌توانید به برنامه‌هایی روی بیاورید که در آن می‌توانید پیشرفت‌های هفتگی را دنبال کنید.

به جای اینکه سر خود را با اخبار یا مطالب غیر ضروری پر کنید، می توانید از برنامه هایی که هفته را خلاصه می کنند بهره مند شوید. فراموش نکنید که تحولات مهمی مانند تحولات ژئوپلیتیکی، مالیات های بالا، نوسانات ارزی ممکن است بر دارایی های پرتفوی شما تأثیر بگذارد.

حداقل باید سعی کنید در پایان هر هفته پیشرفت را پیگیری کنید. هدف در اینجا این است که تصویر یا روند بزرگ را به تصویر بکشید. سپس تغییراتی را در پورتفولیوی خود ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: نرم افزار سهامداران

بررسی صورت های مالی

ترازنامه های مالی که در جهت گیری سهام موثر بوده و از مولفه های تحلیل بنیادی به شمار می روند نیز در رصد بازار سهام اهمیت دارند. صورت های مالی شرکت هایی که در آنها سرمایه گذاری می کنید را دنبال کنید و به دنبال فرصت های سرمایه گذاری باشید و نظرات کارشناسی را بررسی کنید.

گزارش های مورد بحث نوعی نقشه راه برای سرمایه گذار در مورد پویایی شرکت است. تمام اطلاعات مهم مانند انتظارات آتی کسب و کار، نسبت سودآوری به بدهی، سرمایه گذاری ها، نرخ رشد در گزارش های مالی گنجانده شده است.

بیشتر بخوانید: برنامه مدیریت امور سهام

در جلسات پایان سال شرکت شرکت کنید

می توانید از مجامع پایان سال شرکت ها در پیگیری بازار سهام بهره مند شوید. همچنین می توانید در این جلسات شرکت کنید که بازارها دنبال می شوند و تحلیلگران و شرکای شرکت از دست نمی دهند.

برای اطلاع از اینکه آیا می توانید به کنفرانس تلفنی پایان سال شرکت گوش دهید، با نماینده روابط سرمایه گذار در شرکتی که در آن سهام دارید تماس بگیرید. همچنین می توانید بخش روابط با سرمایه گذار را در صفحه وب شرکت بررسی کنید. در این جلسات صحبت های مدیران ارشد شرکت به دقت دنبال می شود.

اطلاعات مهمی در مورد اهداف شرکت، وضعیت آن در سال گذشته و چشم انداز آن برای سال یا سال های آینده ارائه می شود. با ارزیابی این توضیحات، می توانید سرمایه گذاری های خود را در بازار سهام هدایت کنید و در پرتفوی خود تجدید نظر کنید.

بخوانید: نرم افزار امور سهام

اخبار بورس