فروش سهام: نحوه مالیات بر عایدی سرمایه

فروش سهام: نحوه مالیات بر عایدی سرمایه

مالیات بر عایدی سرمایه را که ممکن است نیاز به پرداخت داشته باشید. یا مزایای مالیاتی که ممکن است در صورت فروش سهام با ضرر کمک کند را محاسبه کنید. فرض کنید سهام را به قیمتی بیشتر از مبلغی که در ابتدا برای آن پرداخت کرده اید بفروشید. در این صورت ممکن است مجبور به پرداخت مالیات بر سود خود شوید. سود سرمایه هر گونه سود حاصل از فروش سهام است و پیامدهای مالیاتی منحصر به فردی دارد. در اینجا چیزی است که باید در مورد فروش سهام و مالیات هایی که ممکن است مجبور به پرداخت باشید بدانید.

در مورد نرم افزار مدیریت امور سهام  بیشتر بدانید.

نحوه محاسبه سود حاصل از فروش سهام

هنگام فروش سهام، مسئولیت پرداخت مالیات فقط بر روی سود و نه کل فروش، بر عهده شماست.

برای تعیین سود، کل درآمد خود را بردارید و مبنای هزینه خود را کم کنید (که به عنوان مبنای مالیاتی شما نیز شناخته می شود)، که شامل مبلغی است که برای خرید سهام در وهله اول پرداخت کرده اید، به اضافه هر کمیسیون یا کارمزدی که برای خرید و فروش آن پرداخت کرده اید.

مبنای هزینه = قیمت پرداخت شده برای سهام + کمیسیون و کارمزد

سود = عواید حاصل از بهای تمام شده فروش

در مورد نرم افزار مدیریت امور سهام و سهامداران بیشتر بدانید.

مثالی از نحوه محاسبه سود حاصل از فروش سهام

فرض کنید ۱۰ سهم از سهام شرکت X را به قیمت هر کدام ۱۰ دلار خریداری کرده اید و برای خرید ۵ دلار کارمزد معامله پرداخت کرده اید. اگر بعداً تمام سهام را به مبلغ ۱۵۰ دلار فروختید، و ۵ دلار دیگر به عنوان کارمزد تراکنش برای فروش پرداخت کردید، در اینجا نحوه محاسبه سود شما آمده است:

مبنای هزینه = ۱۰۰ دلار (۱۰ سهم با هر سهم ۱۰ دلار) + ۱۰ دلار (کارمزد خرید و فروش هر کدام ۵ دلار) = ۱۱۰ دلار سود = ۱۵۰ دلار – ۱۱۰ دلار = ۴۰ دلار

در مورد نرم افزار سهام  بیشتر بدانید.

بنابراین در این مثال، شما باید بر روی ۴۰ دلار سود مالیات بپردازید، نه کل قیمت فروش ۱۵۰ دلار.

اکنون که سود خود را مشخص کرده اید، می توانید مالیاتی را که باید بپردازید محاسبه کنید. مالیاتی که شما بدهکار هستید به کل درآمد شما در سال و مدت زمانی که سهام را در اختیار دارید بستگی دارد.

مالیات بر عایدی سرمایه کوتاه مدت و بلند مدت

مالیات بر عایدی سرمایه کوتاه مدت و بلند مدت

به طور کلی، اگر سهام خود را برای یک سال یا کمتر نگه دارید، سود حاصل از فروش به عنوان سود سرمایه کوتاه مدت مشمول مالیات خواهد بود. اگر سهام خود را قبل از فروش بیش از یک سال نگه داشته باشید، سود با نرخ سود سرمایه بلندمدت پایین‌تری مشمول مالیات می‌شود.

در مورد نرم افزار امور سهام  بیشتر بدانید.

نرخ مالیات بر عایدی سرمایه کوتاه مدت و بلندمدت بر اساس درآمد مشمول مالیات کلی شما تعیین می شود. سود سرمایه کوتاه مدت شما با همان نرخ مالیات نهایی شما (براکت مالیاتی) مشمول مالیات می شود.

برای سال مالیاتی ۲۰۲۲ (یعنی مالیاتی که بیشتر افراد تا ۱۷ آوریل ۲۰۲۳ ثبت خواهند کرد)، نرخ سود سرمایه بلندمدت ۰، ۱۵، یا ۲۰ درصد است. برخلاف سال‌های گذشته، نقاط شکست برای این سطوح دقیقاً با وقفه‌های بین براکت‌های مالیاتی مطابقت ندارد.

با نگاهی به سال مالیاتی ۲۰۲۳ (یعنی مالیات هایی که اکثر افراد تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۴ ثبت خواهند کرد)، سه نرخ سود سرمایه بلندمدت ۰٪، ۱۵٪ و ۲۰٪ ثابت باقی می مانند، اما براکت ها تعدیل می شوند. برای تورم کمی صعودی است.

در مورد نرم افزار سهامداری بیشتر بدانید.

محاسبه بدهی مالیاتی

برای محاسبه بدهی مالیاتی خود برای فروش سهام، ابتدا سود خود را مشخص کنید. اگر سهام را کمتر از یک سال نگه داشته اید، در نرخ مالیات نهایی خود ضرب کنید. اگر آن را بیش از یک سال نگه داشته اید، در درصد نرخ سود سرمایه در جدول بالا ضرب کنید.

اما اگر سود حاصل از فروش بلندمدت سهام شما، درآمد شما را به سطح بالاتری برساند، چه؟. این گاهی اوقات به عنوان “منطقه دست انداز” شناخته می شود. نرخ‌های سود سرمایه مانند نرخ‌های مالیات بر درآمد معمولی حاشیه‌ای هستند. پس نرخ بالاتر را فقط برای سود سرمایه‌ای که باعث شده درآمد شما از آستانه فراتر رود، پرداخت می‌کنید. سود سرمایه فقط به فروش سهام محدود نمی شود. آنها بر فروش دارایی های سرمایه گذاری، از جمله املاک و مستغلات تأثیر می گذارند.

در مورد نرم افزار اسناد بخوانید.

مثالی از مالیات بر عایدی سرمایه بلند مدت

فرض کنید در سال ۲۰۲۲ شما و همسرتان ۵۰۰۰۰ دلار از درآمد مشمول مالیات معمولی به دست آورید. سپس سهامی به ارزش ۱۵۰۰۰۰ دلار را که بیش از یک سال در اختیار داشته اید می فروشید. سود حاصل از فروش در مجموع ۱۰۰۰۰۰ دلار است. شما ابتدا بر درآمد معمولی خود مالیات می پردازید و سپس نرخ سود سرمایه ۰% را در اولین ۳۳۳۵۰ دلار سود پرداخت می کنید. زیرا این بخش از کل درآمد شما زیر ۸۳۳۵۰ دلار است. مابقی ۶۶۶۵۰ دلار سود با نرخ مالیات ۱۵ درصد مشمول مالیات می شود.

در مورد نرم افزار سهامداران بیشتر بدانید.

چگونه هنگام فروش سهام از پرداخت مالیات اجتناب کنید

یکی از راه های اجتناب از پرداخت مالیات بر فروش سهام، فروش سهام خود با ضرر است. از دست دادن پول مطمئنا ایده آل نیست. اما ضررهایی که از فروش سهام متحمل می شوید می تواند برای جبران هر گونه سودی که از فروش سایر سهام در طول سال به دست آورده اید، استفاده شود. اگر مجموع زیان سرمایه شما از کل سود سالیانه شما بیشتر شود، می توانید تا ۳۰۰۰ دلار زیان را از کل درآمد خود در سال کسر کنید. شما می توانید هر گونه ضرر اضافی را در سال مالیاتی بعدی حمل کنید.

در مورد برنامه مدیریت امور سهام  بیشتر بدانید.

با این حال، نمی‌توانید تعداد زیادی سهام را با زیان بفروشید تا صورت‌حساب مالیاتی خود را کاهش دهید. سپس دوباره آنها را بخرید. اگر سهام یکسان یا «به طور قابل ملاحظه ای مشابه» را ظرف ۳۰ روز پس از فروش اولیه مجدداً خریداری کنید، به عنوان «فروش شستشو» محسوب می شود و قابل کسر نیست.

البته، اگر سال را در براکت ۰% افزایش سرمایه بلندمدت به پایان برسانید، هیچ چیزی به دولت نسبت به فروش سهام خود بدهکار نخواهید بود. تنها راه دیگر برای اجتناب از بدهی مالیاتی هنگام فروش سهام، خرید سهام در یک حساب دارای مزیت مالیاتی است.

در مورد برنامه سهام  بیشتر بدانید.

فروش سهام